Site Survey sieci WLAN

Site Survey sieci WLAN – czyli dokładna analiza parametrów pracy sieci jest elementem zarówno projektowania jak i wykonawstwa sieci WLAN (Wi-Fi).

Do Site Survey sieci WLAN wykorzystujemy profesjonalne oprogramowanie

TamoGraph Site Survey.

Używamy go wraz z oprzyrządowaniem do wykonywania nawet najbardziej drobiazgowych pomiarów, których przykłady podajemy na innych stronach.

Tamograph - profesjonalne oprogramowanie do Site Survey sieci WLAN

Tamograph – profesjonalne oprogramowanie do Site Survey sieci WLAN

Tradycyjne sieci kablowe

z racji na wysokie koszta instalacji oraz utrzymania zaczynają być coraz częściej zastępowane sieciami bezprzewodowymi WiFi. Sieci te mają niewątpliwą zaletę jeśli chodzi o prostotę instalacji
i podłączenie się użytkownika do sieci. Kolejnym istotnym z punktu widzenia użytkownika faktem jest to, że sieci bezprzewodowe dają im możliwość swobodnego przemieszczania się bez utraty połączenia z siecią i nie są oni uwiązani plątaniną kabli. Inne zalety takie jak brak konieczności prowadzenia nowych kabli czy też dokładania kolejnych switch’y by podłączyć kolejnego użytkownika również nie mogą być pomijalne. Między innymi z tych powodów bezprzewodowe sieci stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w środowiskach, w których liczba stałych pracowników może się znacząco zwiększyć w krótkim przedziale czasu.

Wychodząc na przeciw

potrzebom naszych klientów, wprowadziliśmy do naszej oferty usługę, podczas której wykonujemy szczegółowe badanie sieci WiFi za pomocą specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Odpowiednie zestawienie sprzętu i oprogramowania pozwala nam na badanie sieci WiFi zarówno o częstotliwości 2,4GHz jak i 5 GHz. Tego typu badanie jest niezwykle istotne przy wdrażaniu nowych jak i rozbudowie już istniejących sieci WiFi.
Dzięki badaniu można jasno określić sprawność sieci bezprzewodowej i odpowiednio rozmieścić punkty dostępowe by zapewnić wszystkim użytkownikom jak najlepszy dostęp do sieci na wymaganym terenie.

Prezentujemy przykładowy wygląd mapy z siłą sygnału naniesioną na plan biura

Siła sygnału sieci wi-fi w biurze - Office maping. Site Survey sieci WLAN

Siła sygnału sieci wi-fi w biurze – Office maping. Site Survey sieci WLAN

Kolejną bardzo istotną zaletą oprogramowania jest możliwość wykorzystania lokalizacji za pomocą odbiornika GPS by wykonać badanie sieci WiFi na otwartych przestrzeniach. Ma to szczególną zaletę, gdy nasza sieć WiFi ma służyć do podłączania urządzeń klienckich np. na parkingach, zajezdniach autobusowych/tramwajowych itp.

 Coraz to nowsze systemy wymagają integracji poruszających się środków komunikacji miejskiej z sieciami WiFi w celu przesyłania danych na potrzeby wdrożonego systemu informatycznego. W takich przypadkach również ważne jest by teren zewnętrzny, na którym mają komunikować się urządzenia klienckie był pokryty sygnałem w stopniu pozwalającym na bezproblemowe podłączenie się do sieci i transmisję danych.

 

gps_mapping - siła sygnału sieci wi-fi w terenie. Site Survey sieci WLAN

gps_mapping – siła sygnału sieci wi-fi w terenie. Site Survey sieci WLAN

Prezentujemy przykładowy wygląd mapy z siłą sygnału naniesioną na mapę terenu.

Badanie przeprowadzone przy pomocy odbiornika GPS śledzącego badaną trasę

Chanalyzer – badanie widma

Wydawać by się mogło, iż jeśli teren pokryty jest sygnałem o dużej sile zapewni to bezproblemowe działanie sieci WiFi. Niestety nic bardziej mylnego. Sieci bezprzewodowe rozsyłają sygnał w powietrzu, które “zanieczyszczone” jest tysiącami innych fal radiowych. Większość z nich jest pomijalna w odniesieniu do sieci bezprzewodowych. Jednak istnieją zakłócenia które mogą powodować zmniejszenie transferu lub nawet uniemożliwiać podłączenie się do danej sieci bezprzewodowej. Dzięki naszemu badaniu sieci WiFi uzyskasz informacje o istniejących interferencjach dla widma zarówno 2,4GHz jak i 5GHz mogących niekorzystnie wpływać na sieć WiFi.

Prezentujemy przykładową analizę widma 2,4 GHz

Chanalyzer-5.1 - widmo sygnału sieci wi-fi. Site Survey sieci WLAN

Chanalyzer-5.1 – widmo sygnału sieci wi-fi